Diş İmplantlarındaki Son Gelişmeler

Diş İmplantlarındaki Son Gelişmeler

Artık bir çok kişinin bildiği gibi diş eksikliklerinde en doğal ve en fonksiyonel çözümü diş implantları sağlamaktadır.Teknolojinin ve tekniklerin de gelişmesiyle, artık implant operasyonları oldukça kolaylaşmış “Ağrısız İmplant” kavramı yavaş yavaş gerçeklik kazanmıştır. İmplant sistemlerinin hekimin işini kolaylaştırması, görüntüleme tekniklerinin iyileştirilmesi, bu konuda kullanılan ilaçların etkinliğinin optimize edilmesi ile artık hiç dikiş atılmadan, lazer destekli implant uygulanması mümkün olabilmektedir.

Hastalarımızın implantlarda en çok merak ettiği konuların başında operasyonun ne kadar süreceği ve ağrının olup olmayacağı gelmektedir. Normal şartlardabir implant operasyonu implant sayısına gore 5 dakika ile 1 saat arası sürebilmektedir. Hiç dikiş atmadığımız tek implant vakalarında5 dakikayı geçmezken, 12 adet implant aynı anda uyguladığımız tüm ağız vakalarında yaklaşık 1-1,5 saati bulmaktadır. Bazı durumlarda operasyon sırasında aynı anda hasta dişinede kavuşabilmektedir.

İmplant operasyonları sırasında ağrı kesinlikle olmamaktadır. Hatta tekniklerin gelişmesiyle sonrasında ağrı olma riskide büyük oranda ortadan kalkmıştır. Birçok operasyon artık lazer destekli olarak gerçekleştirildiğinden, kanama problemi de oldukça azalmıştır. Hastalarımız implant tedavisine güvenmeli, doğru ellerde hiçbir sorunla karşılaşılmayacağını bilmelidirler.

18 yaşından büyük, sağlıklı her bireye eğer kemik seviyesi yeterli ise implant yapılabilir. Bu konuda çeşitli görüntüleme teknikleri ile kemik incelenmeli, kemiğin problemli olduğu noktalarda kemik dolgularının yapılması gündeme gelebilmektedir. Dişlerini kaybeden her hasta implant konusunda tecrübeli bir uzmana ivedilikle başvurmalıdır. Çünkü bekledikçe çene kemiği erimekte, bu durumda implant uygulamalarını zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla hastalarımız implanttan değil tıbbın her branşında olduğu gibi “Geç kalmaktan” korkmalıdırlar.

WhatsApp