Porselen (Seramik) Kaplamalar, Gerek zirkonyum kaplamalar, gerek lamina kaplamalar

Diş Kaplamaları

Bireylerdeki diş eksiklikleri,  hastaların çiğneme fonksiyonlarının etkin olarak yapılmasını engellemekle beraber estetik bozukluklara da yol açmaktadır. Diş eksikliklerinin yanı sıra, mevcut dişlerdeki şekil ve renk bozuklukları, dişlerin aralıklı  ya da çapraşık olarak sıralanması gibi durumlar da, genel yüz ifadesini etkileyerek bireylerin güzel ve estetik bir gülüşe sahip olmalarını engellemektedir. Porselen kaplamalar yani porselen kronlar ya da köprüler bu gibi durumlarda gerek çiğneme fonksiyonlarının, gerekse estetik beklentilerin karşılanması amacıyla yapılan sabit protetik restorasyonlardır. 

Bireylerdeki diş eksiklikerinde boşluğun her iki tarafındaki dişlerin aşındırılıp küçültülmemesi için diş eksikliğin bulunduğu boşluğa implant yani vidalı diş yerleştirilmesi günümüzde oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir. Ancak bireylerin sistemik durumlarının müsait olmadığı ya da boşluk bölgesindeki kemiğe cerrahi bir işlemin yapılmasının uygun olmadığı durumlarda, boşluğun her iki yanındaki dişler destek alınarak sabit porselen restorasyonlar yapılabilir. 

Geleneksel olarak uzun yıllardan beri uygulanan porselen kaplamalar, metal destekli porselen restorasyonlardır. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte daha üstün estetik özelliklere sahip olan zirkonyum kaplamalar sıklıkla tercih edilmektedir. Zirkonyum kaplamaların en büyük avantajları, alt yapılarının metal renginde olmaması ve bu sayede diş ile dişeti birleşim bölgesinde görülebilen grimsi renk yansımasının olmaması, zirkonyumun ışık geçirgenliğinin doğal diş yapısına çok yakın olması, biyolojik olarak doku uyumunun çok iyi olması ve oldukça yüksek basma direncine sahip olarak dayanıklı bir restorasyon olmasıdır. 

Zirkonyum kaplamaların yani sıra yapraksı porselen olarak adlandırılan lamina kaplamalar da dişlerdeki şekil ve renk değişiklikleri, ön grup dişlerdeki kenar kırıkları, ön grup dişler arasındaki aralıklar ve bir dereceye kadar ön grup dişlerdeki çapraşıklıkları düzeltmek amacıyla uygulanan ve dişlerin sadece dudak bölgesine bakan yüzeylerinde çok az bir miktar minenin aşındırılmasıyla yapılan estetik restorasyonlardır. Gerek zirkonyum kaplamalar, gerek lamina kaplamalar günümüzde bireylerin estetik beklentilerini en üst düzeyde karşılamaktadırlar

WhatsApp